Etikett címke beszállító kiválasztásánál a legfontosabb szempontok az állandó kiváló minőség, gyors szállítási határidő és folyamatos alapanyag ellátás, valamint a kedvező ár.
A DunaShop kínálatában minden felhasználásra tudunk megfelelő alapanyagú és ragasztójú öntapadó etikett címkét biztosítani, legyen szó bármilyen speciális feladatról! Bizonyos alkalmazások megkövetelik a címke és ragasztó tesztelését felhasználási környezetben, melyhez minden esetben alapanyag mintát biztosítunk. Kollégáink szakmai felkészültségére nagy hangsúlyt helyezünk, így a legmegfelelőbb etikett címke kiválasztásában szívesen állnak rendelkezésére!
A címkézési feladatnak megfelelő alapanyagú és ragasztójú öntapadó etikett címke vásárlása egyáltalán nem olyan könnyű feladat, mint sokan gondolják – hosszú távon pedig sok bosszankodást és felesleges költséget is okozhat vállalkozásának a rosszul megválasztott etikett címke. A megfelelő öntapadó etikett címke választásban az alábbiakban segítünk lépésről lépésre, de ha maradnak még nyitott kérdések, keresse szakértő kollégáinkat!
A tekercses címke gyártó és kereskedő cég döntő többsége egy nemzetközi jelölés alapján azonosítja az öntapadó etikettek méretét. A megfelelő méretű etikett címke meghatározása elsődleges fontosságú kérdés, hiszen figyelembe kell venni a címkenyomtató specifikációját, illetve a nyomtatni kívánt grafikai tervet vagy a címkézendő terméknek a méreteit is.
Az 1 ábra segítségével könnyedén azonosíthatóak a méretek, amik a tekercses etikett címkék esetén felmerülnek. Az első méret (W) az etikett címke szélességét határozza meg, a második érték (H) pedig a magasságát (másnéven futásirányát), mindezt mm-ben.
A tekercses gyártási technológiából adódóan eltávolításra került a „háló” és láthatóak a címkeközök (S), melynek érzékelésével tudja a nyomtató pozícionálni a nyomatot. Erre az adatra az esetek döntő többségében nincsen szükség, csak speciális címkéző berendezések esetén! A címkenyomtató specifikációkban nem csak a max. címkenyomtatás szélessége kerül meghatározásra, hanem a max. tekercs szélesség (X), ami a hordozó szélességét jelenti.
A tekercses kiszerelésű öntapadós etikett címkék gyártása során akár több pályás kiszerelés is kérhető – ezzel növelhető a címkenyomtatási termelékenység – így akár 1-2-3-4 pálya is kivitelezhető (2/a, b, c ábra). A tekercses címke optimális pályaszámát a címkenyomtató és a felhasználási mód határozza meg, de általánosságban 1 vagy 2 pályás gyártás az igény!
A tekercses kiszerelésű címkenyomtatók specifikációjában meghatározásra kerül, hogy milyen belső magátmérővel (I), valamint külső tekercs átmérővel (O) rendelkező kellékanyagok kompatibilisek az adott eszközzel. Ez szintén kiemelten fontos paraméter, mert ha nem megfelelő kiszerelésű tekercses etikett címkét vásárol, nem tudja a nyomtatójába behelyezni.
Az etikett címke tekercselési iránya elsődlegesen nyomott címkénél számt, de nyomatlan címkénél is fontos lehet, hogy a tekercs külső vagy belső felén helyezkedjen el a címke. A tekercses címke gyártás során 8 féle tekercselési módot különböztetünk meg, melyeket a lenti ábrán mutatunk.
Az öntapadó etikett felépítésénél a címke alapanyagon kívül a másik fontos paraméter a ragasztó, mely az átlagtól eltéri felhasználás esetén komoly buktatókat rejt magában. A hétköznapi felhasználás során az öntapadó etikett címkéknél a normál ragasztó kiválóan megállja a helyét (működési hőmérséklet: -20°C és 80°C között, felragasztási hőmérséklet: 0°C). Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül a legnépszerűbb ragasztóról talál néhány fontos információt:
Gyakori kérdések etikett címkével kapcsolatban
Az etikett címke mire használható?
Az 1800-as években jelent meg a történelemben az első etikett címke. Az etikett címke életútjában az igazi áttörés az 1988-ban megjelenő tekercses címkenyomtató hozta el. Napjainkban már a legtöbb gyártó/kereskedő vállalat használ valamilyen típusú és technológiát alkalmazó címkenyomtatót és így etikett címkét. Kedvező árú és egyszerű jelölési technológia árucikkek, termékek, paletták, raklapok, raktári helykódok, stb. jelölésére.
Miért tekercsben gyárták az öntapadós etikett címkéket?
Az öntapadó címkéket nem csak tekercsben lehet gyártani, bizonyos kiszerelő gépek akár leporellós hajtásra vagy ívre vágásra (pl. A4-es etikett címke) is alkalmasak – azonban ez ritka igény, de megoldható! Azt nyugodtan kijelenthetjük, hogy az öntapadó etikett címke gyártás jellemzően tekercsben történik, hiszen a címke feldolgozása (pl. címkenyomtatás, csomagolás) valamilyen géppel történik, amik a kellékanyagot ilyen formában fogadják.
Az etikett címke milyen felületre ragasztható?
Az elmúlt évtizedekben nem csak a címkenyomtatók, hanem az etikett címkék is jelentős fejlesztéseken estek át. Napjainkban akár már fűből is képesek címke alapanyagot gyártani, így talán nem meglepő, hogy a felhasználási körülmények meghatározása után szinte mindenre tudunk megfelelően tapadó etikett címkét gyártani.
Milyen ragasztóval készül az etikett címke?
Hétköznapi általános felhasználásra az ügyfeleink jelentős részének megfelelő a normál ragasztóval gyártott etikett címke is (címke működési hőmérséklet: -20°C és 80°C között, címke felragasztási hőmérséklet: 0°C), de extra igény esetén bármilyen alapanyag-ragasztó kombináció gyártását tudjuk vállalni, mint pl.: hűtőházi, biztonsági, visszaszedhető, stb.
Mire használható a normál ragasztóval gyártott öntapadó címke?
Az általános címkézési felhasználásra szánt etikettek permanens ragasztóval készülnek, melyek kiváló tapadást biztosítanak sima, tiszta felületeken. A normál (másnéven permanens) ragasztóval gyártott etikett címkék biztos tapadást nyújtanak üvegen, papíron, műanyagon és akár még bizonyos fémeken is.
Mire jó a visszaszedhető etikett címke?
A visszaszedhető (másnéven eltávolítható) öntapadó etikett címke speciális ragasztóval készül, mely nem tapadnak olyan erővel, mint a normál (permanens) ragasztók, ezért igény esetén ragasztó maradványok és kapargatás nélkül könnyedén eltávolítható. A visszaszedhető etikett címkékek leginkább termékkövetési alkalmazásokban használják, de ajándéktárgyak címkézésére is kiválóan alkalmas – hiszen a vevő könnyedén, bosszankodás nélkül eltávolíthatja az etikett címkét.
Mire jó az erős ragasztóval ellátott öntapadó címke?
Az erős ragasztóval gyártott etikett címke extra erővel tapad porózus felületekre (építőipar, faipar, logisztika, stb.) is, szélesebb hőmérsékleti tartományban, mint a normál (permanens) ragasztóval készült.
Mennyi időt kell várni, míg a címke ragasztója megtapad a felületen?
Általánosságban elmondható, hogy bármilyen típusú etikett címke ragasztó anyagról beszélünk (permanens, visszaszedhető, erős, biztonsági, stb.) a végső tapadási erőt 24 óra elteltével érik el. Abban az esetben, amikor a felhasználás megköveteli a ragasztó tesztelését, ezt az időt feltétlenül meg kell várni, különben félrevezető lesz az eredmény.
Mit kell figyelnem az etikett címke felragasztásánál?
Az öntapadó címkét por és szírmentes felületre célszerű ragasztani, hogy a ragasztó a maximális teljesítményét ki tudja fejteni. Ezenkívül nagyon fontos, hogy az etikett címke specifikációjában meghatározott min. felragasztási hőmérséklet alatt semmi esetre se használjuk, illetve a felragasztott címke a megadott működési hőmérsékleti tartományban maradjon. A tekercses öntapadó etikett címkék felragasztásához kézi és asztali címkefelrakót is talál webáruházunkban.
Milyen etikett címke típusok léteznek?
Az etikett címke alapanyaga három fő kategóriába sorolható. A legkedvezőbb árú címke direkt termál azaz hőérzékeny papír alapanyagból készül, melyet száraz és normál hőmérsékleti viszonyok között célszerű használni. Talán a legelterjedtebb típusú etikett címke normál papír alapanyagú, melynek nyomtatásához festékszalag szükséges. Picit drágább a kész címke előállítási költsége, viszont előnye a direkt termál etikettel szemben, hogy ellenáll a súrlódásnak és a tűző napnak. A műanyag alapanyagú címke (PE, PP, PET, stb.) a legdrágább etikett, azonban ellenáll a szélsőséges időjárásnak és hőmérsékletnek kültéren/beltéren, sőt bizonyos típusok bírják az extra magas hőmérsékletet vagy épp a vegyszereket.
Milyen etikett címke méretek közül választhatok?
Tekercses öntapadó etikett címkéből Közép-Európában egyedülálló méret és alapanyag választékot talál raktárunkban, melyet akár másnapra kiszállítunk. Ha verhetetlen kínálatunkban mégsem talál megfelelő etikett címkét, egyedi igények alapján bármit legyártunk rövid határidővel.
Egyedi etikett címke rendeléshez milyen adatokat szükséges megadnom?
- etikett címke szélességét és magasságát
- nyomatlan, vagy előnyomott etikett címke az igény
- felhasználási igény, pl.: visszaszedhető, biztonsági, hűtőházi
- milyen alapanyagra van szüksége, pl.: papír, direkt termál, műanyag, textil
- szükséges-e bármi extra, pl.: perforáció, black-mark, vezérlő lyuk
- címketekercs külső és belső átmérője, vagy a címkenyomtató típusát
- mennyi etikett címkére van szüksége, ez rendszeres vagy egyszeri gyártás
Megoldható alakos, egyedi formájú címke gyártása?
Bár jellemzően négyszögletes és kör alakú etikett címke gyártása az igény, de természetesen bármilyen formájú, alakú címke gyártása megoldható. A mennyiségi igénytől függően a gyártáshoz stancát (kivágó szerszám) készítünk, vagy digitális gépünkön lézer stancos technológiával készítjük el.
Hogyan épül fel az öntapadós etikett címke?
Az általános felhasználású öntapadós etikett címke három fő részből áll. Az első a hordozó (másnéven szilikon papír) melyről a címkézés során eltávolításra kerül az etikett. A második a ragasztó réteg, mely az igényeknek megfelelően változhat (visszaszedhető, hűtőházi stb.). Ennek megválasztása az egyik kulcs kérdés a címkézés szempontjából, hiszen egy rosszul megválasztott ragasztó nem fogja teljesíteni az elvárásokat. A harmadik része azt etikettnek pedig maga a címke, ami papír, textil vagy műanyag alapanyagot jelent. A fentieken kívül természetesen léteznek speciális esetek (pl. bevonatos címke, lapozós címke, stb.), de jellemzően az ügyfelek döntő többségénél ezekre nincsen szükség.
Hogy történik az öntapadó etikett címke formájának a kivágása?
Az etikett címkék alapanyagát a nyomdák hatalmas méretű és súlyú tekercsekben (másnéven jumbo) szerzik be az alapanyag gyártóktól (Budaval, Raflatac, 3M, Herma, Avery, stb.) A jumbok stancolásánál két fő technológiát különböztetünk meg. A több évtizedes múltra visszanyúló flexo gyártási technológiát és a néhány éve megjelent lézer kivágási módszert.
A flexo címke gyártás során egy speciális kivágó szerszámot a gépben található mágneshengerre rögzítenek, mely a forgás során átvágja az etikett címke alapanyagát (csak azt, a hordozó réteget másnéven szilikon papírt nem), majd megtörténik a címkeháló (ez egy hulladék anyag, ami a címkék között helyezkedik el) kiszedése, végül a pályára vágás és tekercses kiszerelés. Nagy mennyiségű tekercses etikett gyártása esetén ez a technológia biztosítja a legkedvezőbb árat, azonban, ha csak néhány ezer öntapadó címkére van szükség jól jön a lézer stancos technológia.
A lézer stancolási gyártási folyamat szinte mindenben megegyezik a felexoval, kivétel, hogy itt nincsen szükség drága kivágó szerszámra (másnéven stancára), hiszen a lézer fény ezt megoldja. Előnye, hogy bármilyen alakú etikett címke legyártható akár kis mennyiségben is, viszont nagyobb mennyiség esetén már magasabb költséget eredményez, mint a flexo technológia.
Hogy működik a flexo tekercses etikett címke nyomás technológia?
A flexo nyomás a rotációs nyomda technológia egyik legismertebb területe, melyet etikett címke, fólia (pl. ásványvizes palackon található BOPP fólia) vagy műbél (pl. szalámi csomagolás) gyártásra is használnak. A flexo nyomást az 1900-as évek elején kezdték alkalmazni, azonban kiváló tulajdonságai hozzásegítették a dinamikus fejlődéshez, így napjainkban az egyik leggyakrabban alkalmazott gyártási technológia.
A flexo technológia közvetlen nyomtatási eljárás, mely során a festéket a nyomóformára (másnéven klisé) hordjuk fel, melyről a festék az alapanyagra kerül, amit aztán stancolunk, pályára vágunk és elkészül a késztermék.
Hogy működik a digitális UV Inkjet tekercses etikett címke nyomtatási technológia?
Digitális tekercses etikett címke nyomtatás napjainkban is dinamikusan fejlődő nyomda technológia. Az elérhető statisztikák alapján 2011-ben még csak 14%-ban használták a digitális címkegyártási technológiát, mely folyamatos fejlődésének köszönhetően ez a szám 2019-re már 26%-ra növekedett, de biztosak lehetünk benne, hogy napról napra tovább nő!
A legújabb digitális (másnéven UV inkjet) technológiás gépek a prémium fotó minőségű nyomtatás mellett már UV festékekkel vagy UV lakkal is ellátják a kész etikett címkéket. A modern digitális technológia előnye, hogy minőség romlás nélkül kedvezőbb gyártási költséggel (nem szükséges stanca, nyomóforma, klisé, stb.) készíti a nyomott etikett címke, ráadásul akár töredék idő alatt is.
Miért érdemes a digitális vagy másnéven UV Inkjet nyomtatást választani?
A digitális tekercses címkenyomó gép kiemelkedő gyorsaságot, rugalmasságot és prémium minőségű gyártást biztosít, mindent kedvező költségek mellett. Kiválóan alkalmas olyan egyedi gyártásokra is, mely során változik a grafika címkéről-címkére, vagy csak kisebb példányszámban van szükségünk az adott etikett címkére. A technológia előnye, hogy nincsen szükség nyomóformára/klisére és a digitális géphez tartozó lézerstancnak köszönhetően a kivágó szerszámmal költségével sem kell kalkulálni – a klisé és stanca költsége több több százezres tétel is lehet!
Nyomtatott etikett címkének a grafikai tervezése hogy működik?
Vállalatunk erősségei közé tartozik, hogy saját grafikai stúdióval rendelkezünk, így az ügyfeleink öntapadó címke igényét házon belül gyorsan és maximális adatbiztonsággal tudjuk feldolgozni. Nem jelent gondot a régebbi etikett címke grafikák tárolása sem, így ha gyors módosításra van szükség szinte azonnal tudunk reagálni az igényre (pl. törvényi előírás miatt változik a szöveg, stb.).
Mit jelent a pályaszám a tekercses öntapadó etikett címkénél?
A tekercses etikett címke gyártási technológia során a jumbok szélessége általában 250-500 mm közötti, melyet a késztermék elkészítéséhez sávokra, úgynevezett pályákra vágunk. Az etikett címke gyártási folyamata során több címke helyezkedik el egymás mellett, melyet az ügyfél igényei alapján szerelünk ki pályák szerint. A pályaszámot az ügyfél igényei és az alkalmazott technológia (pl. címkenyomtató, címkefelrakó, applikátor milyen szélességű szalag kezelésére alkalmas) határozza meg, de az esetek döntő többségében 1 pályás tekercs gyártása az igény.
Ha több címke helyezkedik el egymás mellett (azaz több pályás a címketekercs), az jelentősen növelheti a címkenyomtatás sebességét az ügyfélnél, hiszen egységnyi idő alatt nem 1, hanem akár 2-3-4-5 etikett nyomtatása is elkészülhet. Tömeges etikett címke nyomtatás esetén, ahol változatlan adatok nyomtatása a feladat célszerű több pályás tekercsek használata, hiszen jelentősen nő a termelékenység. Abban az esetben, ha a tekercses öntapadó etikett címke nyomtatása során változó adatok vannak, vagy a tekercseket címkefelrakóba, applikátorba helyezzük 1 pályás kivitelű etikettek használata szükséges.
A tekercses öntapadó etikett címkénél mit jelent a belső magátmérő és a külső tekercs átmérő?
A tekercses kivitelű öntapadó címke gyártása során a stancolt címkéket papír csévére tekerjük, melynek belső átmérője 25, 40 vagy 76 mm lehet. A felhasználó által alkalmazott tekercses címkenyomtató vagy címkézőgép (másnéven: címkefelrakó, applikátor) műszaki paramétere dönti el, hogy milyen belső cséve mérettel rendelkező etikett címkét fogad a készülék – így a gyártásnál maximálisan tudunk igazodni az igényekhez. Az ügyfél által használt eszköz határozza meg a tekercs külső átmérőjét is, mely szabadon változtatható, pl.: mérlegek esetén általában 80 mm, asztali címkenyomtatónál 120 mm, közepes és ipari nyomtatóknál 160-200 mm, címkézőgépeknél 200-350 mm.
Mennyi etikett címke van egy tekercsen?
A címkenyomtatók spcifikálják, hogy milyen belső magátmérőjű és külső tekercs átmérőjű tekercses etikett címkét fogadnak. A tekercsen található etikettek száma attól függ, hogy milyen magas a címke - minél magasabb, annál kevesebb kerül egy tekercsre, illetve minél rövidebb annál több. Tehát egy közkedvelt 50 mm széles és 25 mm magas címkéből, ami asztali címkenyomtatóba helyezhető pl. 1200 db címke található egy tekercsen, viszont az 50 mm széles és 40 mm magas etikettből ez a szám már csak 1000 db.
Mit takar a „duolabel” vagy másnéven „duplacímke” megoldás?
Kis felületű termékek címkézése esetén alkalmazzuk ezt a technológiát, mely során az alsó etikett címke tartalma akkor válik láthatóvá, ha a felső címkét felhajtjuk. A dupla címke technológia három nyomtatható felületet biztosít, így jelentősen növelhető az információ megjelenítéséhez szükséges felület.
Mi az a "Piggyback címke"?
Egy speciális címkét takar a Piggyback elnevezés (másnéven szendvics címke), melynél 3 rétegből áll össze (hordozó-ragasztó-hordozó-ragasztó-címke) az etikett. Az első felragasztás után lehetőségünk van a címkét levenni, majd átragasztani a végső helyére. A piggyback címkét elsősorban logisztikai (pl.: visszaküldési csomag címke) és gyártó (gyári szám feltüntetésre) cégek alkalmazzák.
Mi a VOID címke?
A VOID címke (másnéven nyomot hagyó) egy speciális biztonsági etikettek között a legnagyobb védelmet nyújtja. A VOID etikett címke eltávolítása során a felületen nyomot hagy (pl. VOID felirat, sakktábla minta, stb.), így jellemzően nagyobb értékű termékek lezárására használják, ahol jól látható, ha a címke eltávolításra kerül.
Mennyi időt vesz igénybe az egyedi igényeknek megfelelő etikett címke gyártása?
Egyedülálló beszállítói hátterünknek köszönhetően szinte minden feladatra tudunk megfelelő öntapadó alapanyagot beszerezni és gyártói kapacitást biztosítani szinte azonnal. Nyomatlan és nyomott tekercses öntapadó etikett címke általánosságban 5-7 munkanap alatt készül el.
Mi a folyamat az ajánlatkéréstől a kész etikett címke átvételéig?
Az igények felmérése után termék menedzsereink elkészítik az ajánlatot, melyet a kiküldés után részletesen átbeszélhetünk. Ajánlatunk tartalmaz minden felmerülő költséget és a vállalt szállítási határidőt is. A megrendelés beérkezését követően a munka típusától függően (nyomott vagy nyomatlan) grafikai stúdiónk elkészüli a tervet és korrektúrát küldünk. Jóváhagyott korrektúra nélkül nem indítunk gyártást! Az alkalmazott technológiától függően (flexo vagy digitális) elindul az előkészítés, pl. stanca és/vagy klisé gyártási munka (ez a folyamat a digitális lézer technológia esetén kimarad). Ha minden előkészülettel végeztünk már indul is a tekercses etikett címke gyártása! A késztermékeket fóliázva és dobozolva, nagyobb mennyiség esetén raklapon szállítjuk.
Saját etikett címke tervet hogy tudok készíteni?
A webáruházunkban vásárolható tekercses címkenyomtató készülékekhez ingyenesen biztosítunk alap funkciók ellátására alkalmas címke tervező szoftvert. A programmal egyszerűen és könnyedén tervezhet címkéket, mely szabadon tartalmazhat vonalkódot, szöveget, grafikát, logót, stb – az ingyenes tervező program ügyfeleink jelentős részének igényeit kielégíti. Ha speciális igény merül fel, úgy mint az adatbázis nyomtatás, RFID kódolás, stb. abban az estben fizetős címketervező és nyomtató szoftver vásárlása szükséges, melyből szintén bőségesen talál választékot áruházunkban.
Mi szükséges etikett címke nyomtatáshoz?
Etikett címke nyomtatáshoz három fő dolog beszerzése szükséges. Az első egy megbízható és a nyomtatási terhelésnem megfelelő kapacitású tekercses címkenyomtató, melyhez szükséges egy címketervező szoftver és kiváló minőségű kellékanyag (öntapadó etikett címke, festékszalag, tintapatron, stb.) hiszen ez jelentősen befolyásolja a nyomtató élettartamát.
Milyen módon tároljam az etikett címkét?
Az öntapadó etikett címke tárolásánál a legcélszerűbb, ha felhasználásig az általunk küldött gyári csomagolásban tárolja, normál hőmérsékleten (0 C° és +40 C°) és 20-80%-os páratartalom között célszerű tárolni, max 1 évig.
Nem szeretnék bajlódni az etikett címke tervezéssel, nyomtatással. Van címke bérnyomtatásra lehetőség?
Egyedülálló gépparkunkkal akár már másnapra is tudunk etikett címke bérnyomtatást vállalni! Ezt a szolgáltatást elsősorban olyan cégeknek ajánljuk, akik nem szeretnének címkenyomtatóba beruházni, vagy nem szeretnének az üzemeltetéssel, kellékanyag raktározással bajlódni, de kiváló választás akkor is, ha szerzonális jelleggel van szüksége öntapadó címkére. Szakképzett kollégáink és minden igényt kielégítő gépparkunkkal rövid határidővel tudunk egyszerű vonalkódos címkét gyártani, de nem probléma a prémium minőségű színes etikett sem. Megtervezzük, legyártjuk és leszállítjuk!