Címkenyomtató vásárlási útmutató
Milyen eszköz a címkenyomtató?
A tekercses címkenyomtatók használatával az irodai tintasugaras nyomtatóknál és lézer printereknél nagyságrendekkel egyszerűbben, gyorsabban és hatékonyabban készíthet öntapadó papír vagy műanyag etiketteket, hőpapíros jelölőcímkéket vagy bevarrható textil címkéket, hogy csak a legismertebb felhasználási módokat említsük. Működésük nagyban eltér a hagyományos nyomtatóktól, az öntapadó címke feltekercselt formában kerül megnyomtatásra, legyen szó akár egyenkénti nyomtatásról, amit az elkészülés után az operátor azonnal felragaszt, vagy akár nagy mennyiségben előre készülő etikettekről, melyek a későbbi felhasználás miatt és a könnyebb tárolás érdekében ismételten tekercsre csévélnek.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő címkenyomtatót?
A legmegfelelőbb tekercses etikett nyomtató kiválasztásához elengedhetetlen lépés az alkalmazási terület szerinti igények pontos felmérése! Az alábbiakban abban szeretnénk Önnek segítséget nyújtani, hogy céljainak legmegfelelőbb eszközt tudja kiválasztani, olyat, amelyik a leghatékonyabban tudja majd a feladatát elvégezni. Az öntapadós címkenyomtatókat hosszútávú befektetésként kell értékelni, így szeretnénk abban is a segítségére lenni, hogy ne csupán az ár alapján döntsön, hiszen a nagy teljesítményű eszközök sok esetben a legolcsóbb címkére vetített összköltséggel bírnak, így egy elhamarkodott választás akár sokba is kerülhet.
- Milyen eljárással kívánunk öntapadó címkét nyomtatni?
Kiemelkedő fontosságú az alkalmazni kívánt technológiáé, hiszen mind a költségeket, mind a felhasználható alapanyagokat és a végeredményt is nagyban meghatározza.
A direkt-termál nyomtatást abban az esetben ajánljuk, ha a nyomtatandó címke "életciklusa" csupán néhány hónap és nincsenek magas minőségi követelmények, a címke nem egy prémium termék csomagolására kerül, hanem pl. pár napon belül kézbesített vagy éven belül a raktárkészletről kiforgó gyűjtőcsomagolás jelölésére szolgál. A direkt termál vonalkódnyomtatók használatához nem szükségeltetik festékszalag, azonban a hőnyomtatással készült etikettek hőre, fényre idővel elfakulhatnak, olvashatatlanná válnak.
A termál-transzfer nyomtatás abban az esetben javallható, ha az öntapadó címkénél speciális igényeink vannak (időtálló címke, vegyszerállóság, kültéri használat, stb.). Ezen eljárás során szükség van egy alapanyagnak megfelelő Tezeko festékszalagra is, mely növeli a nyomtatási költségeket, de egyben az eltarthatóságot és az olvashatóságot is hosszútávon garantálni tudja.
A speciális, tekercses etikettekhez való tintasugaras nyomtatókat abban az esetben ajánljuk, ha nyomdai minőségre és színárnyalatos nyomtatásra van szüksége. Míg a direkt termál és termál transzfer nyomtatás esetén csupán egyszínű nyomtatásra adódik opció, a tintasugaras nyomtatók esetében a fotórealisztikus nyomatképekre is lehetőség nyílik, de nyomdai átfutás az előállítás ideje lényegesen rövidebb.
- Naponta hány etikett címke nyomtatására keres készüléket?
A napi fogyás vagy a szükséges mennyiség ismerete elengedhetetlen. Ez mind az összköltségek (címkék, festékszalagok) tervezésében, mind a megfelelő modell kiválasztásában kiemelkedően fontos. Abban az esetben, ha alultervezi napi mennyiséget vagy a napi üzemórákat, az üzemzavarokat és leállásokat vonhat maga után, ami akár az ellátási láncát is komolyan veszélyeztetheti.
A belépő szintű nyomtatókkal napi pár szár, vagy néhány ezer címkét készíthet el, a közepes teljesítményűek számára a napi 3000-5000 esetleg akár 15000 címke sem okoz gondot, a nagy teljesítményű ipari nyomtatók pedig akár folyamatos üzemben, 24 órán keresztül is termelhetnek, hiszen erre tervezték őket. A megfelelő kapacitású típus kiválasztása növeli a várható élettartamot, és hosszútávon költségmegtakarítást eredményez.
- Milyen környezetben szeretné használni a tekercses címkenyomtatót?
A mennyiségi igények ismerete mellett fontos elhatározni azt is vásárlás előtt, hogy milyen jellegű helyiségben fogják elhelyezni a címkenyomtatót és az üzleti tevékenysége milyen hatással lehet az eszközre. Bárhol felmerülhet az igény nagyobb mennyiségű címke nyomtatására, akár útközben, egy mobil, vezetéknélküli eszközzel is, de nem mindegyik készülék fog elférni egy limitált irodai térben és nem mindegyik eszköz fogja azt a fizikai igénybevételt bírni, ami egy raktárban vagy közvetlenül a gyártósor mellett érheti. A kompakt méretű asztali eszközök általában csak korlátozottan strapabíróak, míg a robusztus, fémházas ipari készülékek nagyobb helyet foglalnak.
- Milyen méretű címkét kíván nyomtatni?
Érdemes tudni, hogy a legtöbb tekercses címkenyomtató maximálisan 104 mm szélességű etikettet képes megnyomtatni. Az ennél szélesebb címkéket csak bizonyos ipari felhasználásra szánt eszközbe tölthet be, melyeknek az ára lényegesen magasabb a sztenderd készülékeknél. A hosszúság terén sokkal nagyobb a mozgástér, de fontos előre eltervezni a nyomatképet, hogy biztos lehessen benne, hogy az elképzelt szöveg vagy grafika el is fog férni a nyomtató által támogatott legnagyobb vagy akár a legkisebb címkeméreten.
- Milyen alapanyagra szeretne nyomtatni?
Papír, hőpapír, műanyag vagy akár textil szalag is használható a tekercses címkenyomtatókban, a vásárlolt típustól függően. Ha hőátviteles azaz direkt termál papírtól eltérő anyagra szeretne nyomtatni, a termál transzfer és a tintasugaras nyomtatók jöhetnek szóba. Az egyes alapanyagok persze mind időtállóságukban, mind a kinyomtatott címke minőségében erős eltérést mutathatnak, így érdemes előre informálódni a felhasználási módnak legjobban megfelelő lehetőségekről és eltervezni, hogy milyen végeredményt kíván a nyomatképen viszont látni.
- Milyen felbontásban szeretne címkét nyomtatni?
A címkenyomtatás esetében a szokásos nyomtatási felbontásban a DPI-ben (dots per square-inch - képpont per négyzetinch) szokás a minőséget meghatározni. A nyomtatófejek felbontása 203, 300, 400 és 600 dpi lehet. Messze a legelterjedtebb a 203 dpi-s címkenyomtatók, hiszen ezek még normál betűméretnél (minimum 5-6 pt) is megfelelő olvashatóságot biztosítanak. Amennyiben kisebb betűméretben (pl. kábeljelölő címke, ékszercímke) vagy részletes grafikát szeretne nyomtatni, a 300 dpi-s vagy magasabb nyomtatás válik indokolttá. Az ennél magasabb felbontás már csak speciális, ipari körülmények között használnak.
- Hogyan kívánja a vonalkódnyomtatót csatlakoztatni?
Fontos tudni, hogy különböző módokon is csatlakoztatja a címkenyomtatókat és bizonyos esetekben ez kizárólagosságot is jelenthet. A legelterjedtebb az USB-s és a soros (RS-232) csatlakozás, de találkozhatunk még Ethernet vagy vezetéknélküli kapcsolódási módokkal (Wi-Fi, Bluethooth), valamint egyes eszközök lábkapcsoló porttal és speciális szervizporttal is rendelkeznek.