Mi a vonalkód?
Vonalkódokkal sok helyen találkozhat: ott vannak a belépőjegyeken, a csomagolt élelmiszereken, az áruk címkéjén. Nélkülük már elképzelhetetlenek lennének a mindennapok.
A vonalkódok olyan számokból és betűkből álló azonosítók kódolt formái, amelyeket megfelelő eszközökkel optikailag le lehet olvasni. Ebből következik, hogy a vonalkódok nem csak információkat tárolnak, hanem akár egy hivatkozást is jelölhetnek, ami egy adatbázis bizonyos elemére mutat.
A vonalkódok csoportjai
A vonalkódnak két nagy csoportja van: a leggyakoribbak az úgynevezett egydimenziós - az 1D - vonalkódok, a kereskedelemben legtöbbször ezt alkalmazzák. Az adattartalmat az 1D vonalkódban található vonalak és vonalközök szélessége határozza meg. A kétdimenziós, vagyis 2D vonalkódnál más a helyzet, itt az adatot a kódrészlet szélessége és magassága együttesen határozza meg.
Miért fontos ez Önnek? Mert nem mindegy, hogy milyen vonalkódolvasót szerez be. Az egydimenziós (1D) vonalkódokhoz ugyanis bármelyik megfelel, viszont a kétdimenziós (2D) vonalkódokat csak a speciálisan erre tervezett 2D vonalkódolvasók képesek leolvasni.
Mi határozza meg, hogy 1D vagy 2D vonalkódot használjak?
Nézzük, mit érdemes még tudnia a két vonalkódtípusról! Először is: mindkét típusnak vannak előnyei és hátrányai is. A két vonalkód közötti különbség egyrészt megnyilvánul a formátumban, másrészt a tárolható információk mennyiségében.
Az 1D vonalkódokban a különböző vastagságú függőleges sötét vonalak és a világos közök meghatározott rendben váltakozva fejezik ki az információt. Minél több információt szeretne az 1D vonalkódban tárolni, ehhez annál hosszabb kódokra lesz szüksége.
Leolvasásukhoz lézeres vagy linear imageres vonalkódolvasókat használnak. Ilyen elven működik az egyik legkeresettebb termékünk is, a vezetékes Symbol LS2208 vonalkódolvasó, amit webshopunkban megtalál. Bármelyik technológiájú vonalkódolvasót is választja, ezek az eszközök nagyon gyorsak, hatékonyak és akár nagyobb távolságról is képesek a leolvasásra. A kedvező üzemeltetési költségek miatt nem véletlenül váltak a kereskedelmi egységek alapdarabjává.
A 2D vonalkódok jellemzői
A kétdimenziós vonalkódok mellett az szól, hogy lényegesen több információmennyiséget képesek megjeleníteni az 1D kódokhoz képest. Ezt azzal érik el, hogy különböző geometriai formákat használnak az adatok megjelenítésére, ezek pedig több irányból is könnyen leolvashatóak.
Az 1D vonalkódok kizárólag vízszintesen, míg a 2D vonalkódok vízszintesen és függőlegesen egyaránt tárolhatnak információt. A legelterjedtebb típus a 2D vonalkódok közül a QR kód. Sok területen alkalmazzák ezt is: használják a logisztikában, az iparban, marketing alkalmazásokban, mobiltelefonoknál. Specialitása miatt képes tárolni telefonszámokat, GPS koordinátákat, képeket, logókat, zenét.
A 2D vonalkódok olvasására area imager képalkotóval rendelkező eszközöket használnak. Ilyen elven működik az egyik legkeresettebb Zebra DS2208 típusú vonalkódolvasó is, mely könnyedén és gyorsan dekódolja a 2D kódok mellett az 1D vonalkódokat is.
Akkor melyiket válasszam?
1D vagy 2D vonalkódot használjak? - teszi fel a kérdést újra. Nos, bár információtárolási szempontból van különbség az 1D és a 2D vonalkódok között, bármelyik típus olcsó és hasznos módszert jelenthet az adatok kódolására vagy az egyes elemek nyomon követésére. Sok minden függ attól, hogy az olcsóbb vonalkódolvasóba vagy a speciális 2D vonalkódolvasóba szeretne-e anyagilag beleinvesztálni.
Amennyiben tanácstalan, kérem keressen meg bennünket elérhetőségeink valamelyikén, szívesen segítünk a választásban.
Kérjen ajánlatot szakértő kollégánktól!


Ennyi aktív vásárló választott minket!